













A gyarmatosított képzeletünk felszabadítása – Köves Alexandra vendégei voltunk Süveges Ritával a Zöld Egyenlőség című podcastben. A társadalmi képzelőerőről, a művészet lehetőségeiről és a lassan elmúló, eltörölt jövőről beszélgettünk a klímaválság szempontjából. A személyes alkotói utópiáinkról/vízióinkról is szó esett.

Gadó Flóra kritikája Alicja Rogalska Hírdalcsokráról és a Missa Echologica kórusműről a tranzit.hu-n.
A Varsányi Szirének kórus részt vevő énekeseiről készült felvételt Ofner Gergely készítette.

A Missa Echologica című kórusmű antifónáinak versei első közlésben a Litera.hu-n olvashatók.
Az OFF-Biennálén az ACLIM! Klímaképzeleti Ügynökségben bemutatott kórusmű a Varsányi Szirénekkel közös előadásban készült, a zenéjét Szári Laura szerezte, a performanszból készült videófelvételt Ofner Gergely készítette, csak úgy mint a fenti képet is.

A 3. OFF-Biennále Budapest programjában megnyílt az xtro realm művészcsoporttal szervezett ACLIM! Klímaképzeleti Ügynökség című kiállítás. Az ügynökség tárlatában hét kutatásalapú képzőművészeti munkát mutatunk be, amelyek valamilyen helyi kötődésű, klímaválsággal és/vagy ökológiai válsággal kapcsolatos témából indulnak ki.
A kiállítás előtanulmánya és elméleti kereteként olvasható a 2020 során a tranzit.hu-val együttműködésben megjelent Klímaképzelet Reader, amely egy tíz szövegből álló tanulmánykötet a klímaválsággal kapcsolatos társadalmi képzelőerő lehetőségeiről különböző tudományterületek felől.
A hét művészeti munkával párbeszédben áll négy kutatókkal készült videóinterjú is, amelyeket a klímaválság témái kapcsán Dúll Andrea környezetpszichológussal, Jordán Ferenc rendszerökológussal, Köves Alexandra ökológiai közgazdásszal és Szathmáry Eörs evolúcióbiólógussal beszélgettünk.
Kiállító művészek: Cséfalvay András (SK); Horváth Gideon & Kiss Kata Dóra; Kaszás Tamás; Nagy Csilla (SK); Süveges Rita; Ulbert Ádám; Varsányi Szirének; Zilahi Anna.
Június 19-ig tartunk nyitva, címünk: A.P.A. Galéria, Budapest, Horánszky utca 5. 1. emelet.
Nyitva tartásunk: Sze-Csüt-Pé: 16-19, Szo-Vas 14-18
Somogyi Hajnalkával, az OFF-Biennále vezetőjével Gulyás Márton vendégei voltunk a Partizán Markoló című műsorában. Szó esett arról, hogy mit jelent a 2010 utáni politikai közegben független képzőművészként dolgozni, hogyan lehet művészként olyan társadalmi kérdéseket tematizálni mint az ökológiai válság, hogyan viszonyulnak az állami és a piaci szereplők az alternatív kezdeményezésekhez, illetve hol helyezkedik az OFF a nemzetközi képzőművészeti színtéren?
Az adás megnézhető a Partizán YouTube-csatornáján.


A fiatal nemzedékhez tartozó kortárs magyar költőket, Nemes Z. Máriót, Kele Fodor Ákost és Zilahi Annát hívjuk meg november 19-ére egy felolvasóestre – a vírushelyzet miatt az online térbe, amelyet elérhetővé teszünk a BBTE hallgatói és a kolozsvári érdeklődő nagyközönség számára is. A beszélgetést Székely Örs költő, tanár moderálja.

Fata morgana című új versem olvasható a Kalligram folyóirat novemberi lapszámában. Itt pedig elérhető Seres Lili Hanna szemléje, amely a vers méltatásával indít. (Köszönöm!)



A Berlini Nemzetközi Irodalmi Fesztivál 'Bioökonómiai Víziók' című programjában Jan Grossarth és Zilahi Anna beszélget a táplálkozás jövőjéről Hendrik Haase moderálásában. Az alkalomra írt versek angol és német nyelven hangzanak el.
A fényképet Bernhard Ludewig készítette.

„A lassúság értelme az lenne, ha időnk maradna olyan tevékenységekre, melyek összekötnek, és változást idéznek elő. Ez közösségben tud megtörténni, a vírus viszont izolál. A kérdés az, hogy az új normalitás milyen konklúziókra épül majd: a kölcsönös segítségnyújtás és egymásrautaltság tapasztalatára vagy az ismeretlentől és az egyéni veszteségektől való félelemre."
Üveges Krisztina kurátor a budapesti Ludwig Múzeumban megvalósuló Slow Life című kiállítás kapcsán kérdezett a pandémiáról, amely új értelmezési horizontot nyitott meg magának a tárlatnak is. A teljes interjú ezen a linken olvasható az oldalon lejjebb görgetve, illetve a nevemre keresve.


A Szépírók Társasága felkérésére a Művészek a Klímatudatosságért csoport szervezésében olvastam fel a Versopolis által szervezett, Festival of Hope című online költészeti fesztiválon Áfra János, Fenyvesi Orsolya, G. István László, Terék Anna és Závada Péter társaságában. Az alkalomra az extrodæsiából olvastam fel verseket. A videó itt nézhető meg.

„ugyan, szívecském, vonja meg Robi a vállát, kilógatja a nyelvét, hosszú, nagy, vörös hús, nézzétek, nézzétek, uracsok,
»ez a nyelv szégyentelen«,
minden elmondható rajta, semmi, széttártan előttünk,
»ne legyünk finnyásak«”
Esterházy Péter idén lenne 70 éves. A Magvető Kiadó videósorozatában felolvasásokkal emlékezünk rá és az életművére.


