A 2024-es Brechtfestival meghívottjakén a Stadion-Poesie elnevezésű eseményen vettem részt. Fekete madarak című szövegem egy futurista, ökológiai témákat érintő vezetett verses meditáció volt. Izgalmas élmény volt Brecht szülővárosában, Augsburgban, a testi tudatosság aktusain keresztül bevonni a közönséget a versembe. Az esemény német nyelven zajlott, Zádor Éva fordította németre a fesztiválra készült írást.
Missa Echologica, the ecofeminist choir piece is presented in the programme of the Kyiv Biennial 2023 at the hoast gallery in Vienna. The show can be visited from 07. 10. 2023 – 10. 12. 2023
Photo: Wolfgang Obermair
A gyarmatosított képzeletünk felszabadítása – Köves Alexandra vendégei voltunk Süveges Ritával a Zöld Egyenlőség című podcastben. A társadalmi képzelőerőről, a művészet lehetőségeiről és a lassan elmúló, eltörölt jövőről beszélgettünk a klímaválság szempontjából. A személyes alkotói utópiáinkról/vízióinkról is szó esett.
Gadó Flóra kritikája Alicja Rogalska Hírdalcsokráról és a Missa Echologica kórusműről a tranzit.hu-n.
A Varsányi Szirének kórus részt vevő énekeseiről készült felvételt Ofner Gergely készítette.
A Missa Echologica című kórusmű antifónáinak versei első közlésben a Litera.hu-n olvashatók.
Az OFF-Biennálén az ACLIM! Klímaképzeleti Ügynökségben bemutatott kórusmű a Varsányi Szirénekkel közös előadásban készült, a zenéjét Szári Laura szerezte, a performanszból készült videófelvételt Ofner Gergely készítette, csak úgy mint a fenti képet is.
A 3. OFF-Biennále Budapest programjában megnyílt az xtro realm művészcsoporttal szervezett ACLIM! Klímaképzeleti Ügynökség című kiállítás. Az ügynökség tárlatában hét kutatásalapú képzőművészeti munkát mutatunk be, amelyek valamilyen helyi kötődésű, klímaválsággal és/vagy ökológiai válsággal kapcsolatos témából indulnak ki.
A kiállítás előtanulmánya és elméleti kereteként olvasható a 2020 során a tranzit.hu-val együttműködésben megjelent Klímaképzelet Reader, amely egy tíz szövegből álló tanulmánykötet a klímaválsággal kapcsolatos társadalmi képzelőerő lehetőségeiről különböző tudományterületek felől.
A hét művészeti munkával párbeszédben áll négy kutatókkal készült videóinterjú is, amelyeket a klímaválság témái kapcsán Dúll Andrea környezetpszichológussal, Jordán Ferenc rendszerökológussal, Köves Alexandra ökológiai közgazdásszal és Szathmáry Eörs evolúcióbiólógussal beszélgettünk.
Kiállító művészek: Cséfalvay András (SK); Horváth Gideon & Kiss Kata Dóra; Kaszás Tamás; Nagy Csilla (SK); Süveges Rita; Ulbert Ádám; Varsányi Szirének; Zilahi Anna.
Június 19-ig tartunk nyitva, címünk: A.P.A. Galéria, Budapest, Horánszky utca 5. 1. emelet.
Nyitva tartásunk: Sze-Csüt-Pé: 16-19, Szo-Vas 14-18
Somogyi Hajnalkával, az OFF-Biennále vezetőjével Gulyás Márton vendégei voltunk a Partizán Markoló című műsorában. Szó esett arról, hogy mit jelent a 2010 utáni politikai közegben független képzőművészként dolgozni, hogyan lehet művészként olyan társadalmi kérdéseket tematizálni mint az ökológiai válság, hogyan viszonyulnak az állami és a piaci szereplők az alternatív kezdeményezésekhez, illetve hol helyezkedik az OFF a nemzetközi képzőművészeti színtéren?
Az adás megnézhető a Partizán YouTube-csatornáján.
A fiatal nemzedékhez tartozó kortárs magyar költőket, Nemes Z. Máriót, Kele Fodor Ákost és Zilahi Annát hívjuk meg november 19-ére egy felolvasóestre – a vírushelyzet miatt az online térbe, amelyet elérhetővé teszünk a BBTE hallgatói és a kolozsvári érdeklődő nagyközönség számára is. A beszélgetést Székely Örs költő, tanár moderálja.
Fata morgana című új versem olvasható a Kalligram folyóirat novemberi lapszámában. Itt pedig elérhető Seres Lili Hanna szemléje, amely a vers méltatásával indít. (Köszönöm!)
A Berlini Nemzetközi Irodalmi Fesztivál 'Bioökonómiai Víziók' című programjában Jan Grossarth és Zilahi Anna beszélget a táplálkozás jövőjéről Hendrik Haase moderálásában. Az alkalomra írt versek angol és német nyelven hangzanak el.
A fényképet Bernhard Ludewig készítette.
„A lassúság értelme az lenne, ha időnk maradna olyan tevékenységekre, melyek összekötnek, és változást idéznek elő. Ez közösségben tud megtörténni, a vírus viszont izolál. A kérdés az, hogy az új normalitás milyen konklúziókra épül majd: a kölcsönös segítségnyújtás és egymásrautaltság tapasztalatára vagy az ismeretlentől és az egyéni veszteségektől való félelemre."
Üveges Krisztina kurátor a budapesti Ludwig Múzeumban megvalósuló Slow Life című kiállítás kapcsán kérdezett a pandémiáról, amely új értelmezési horizontot nyitott meg magának a tárlatnak is. A teljes interjú ezen a linken olvasható az oldalon lejjebb görgetve, illetve a nevemre keresve.
A Szépírók Társasága felkérésére a Művészek a Klímatudatosságért csoport szervezésében olvastam fel a Versopolis által szervezett, Festival of Hope című online költészeti fesztiválon Áfra János, Fenyvesi Orsolya, G. István László, Terék Anna és Závada Péter társaságában. Az alkalomra az extrodæsiából olvastam fel verseket. A videó itt nézhető meg.
„ugyan, szívecském, vonja meg Robi a vállát, kilógatja a nyelvét, hosszú, nagy, vörös hús, nézzétek, nézzétek, uracsok,
»ez a nyelv szégyentelen«,
minden elmondható rajta, semmi, széttártan előttünk,
»ne legyünk finnyásak«”
Esterházy Péter idén lenne 70 éves. A Magvető Kiadó videósorozatában felolvasásokkal emlékezünk rá és az életművére.